. “Sabah Salatı’ndan sonra maddi rızklar, İkindi Salatı’ndan sonra manevi rızklar dağıtılır”

“İremcim tam gençlik zamanın, ilerde ne olur ne olmaz, mümin takvalı olur, har vurup harman savurmayı bırak” dedi. “Haklısın, daha dikkatli olurum” dedim.

Şimdi ona Münir Derman’ın hiç ev almadığını, hiç servet biriktirmediğini, Ankara’da bir otelde mütevazı şartlarda yaşadığını, hiç bir hastasından muayene ücreti ya da başka bir ücret almadığını nasıl anlatabilirim? Hele benim için gelecek diye bir kavram olmadığını, içinde bulunduğum An’dan bir saniye sonrasının bile umrumda olmadığını izah edebilme şansım yok. Daha da ötesi “Anne olsana artık” diyenler ki “dünya üzerinde doğurulmuş her çocuğu ben doğurdum zaten” desem bu tam bir delilik olur onlar için. “Nasipte varsa Münir Derman’ın çocukları olmuş, benim de belki olur” deyip geçtim. Çocuk mocuk istemem desen bunun tartışması insanı en dibe çeker.

“Mümin takvalı olur para biriktirir” tartışmasına ise hiç girmem. Nasıl izah edebilirim hiç bir zaman muhtaç kalmayacağıma garantim olduğunu. “Sabah Salatı’ndan sonra maddi rızklar, İkindi Salatı’ndan sonra manevi rızklar dağıtılır” demişti Efrasim Dedem. Ben sabah namazında olduğum sürece aç kalma ihtimalim yok, sabah namazı vaktinde hayvan gibi uyuyorsam ise zaten açlıktan ölüyorum demektir.

Eğer bir kesimi ötekileştirme, kendimden gayri görme, birileri için sevmem deme durumum olsaydı parayı sevenleri ötekileştirirdim kendimden. İsa “İnsan aynı anda iki Rabbe kulluk edemez; ya paraya tapın ya Allah’a iman edin” diyor.

Neyse işte öyle; bazen insanlarla konuşmak beni çok sıkıyor. Güya ilim ile uğraşan insanlarız ama hâlâ kişiler, sahiplikler, kıskançlıklar, mal-mülk derdindeyiz. Tasavvufun dedikodusu… Arkadaş da mesaj atmış; yok sevgilisi terketmiş de başkasına gitmiş de, nispet yaparmış da, o görsün diye fotoğraf bile paylaşmış da onunla elele… Herkes kendi layığına gider, face’den mace’den gösteriş yapanlar zaten mutsuzluğun ve yalan sevginin en beterindeler. Böyle şeyler duymak… Oyyy… Facebooktan özelden mesaj atmayın ricalarıma rağmen; gelen mesajlardan dolayı facebook’tan soğudum zaten. Bu bir rüya, ne çok şikayetimiz var… Kim kimle eleleyse elele beni sadece kendi ellerimdeki el ilgilendiriyor. Öyle sıcak, öyle sadık, öyle temiz ki… Bir zamanlar ellerime değen kirli ellere şükrederim; sadakatsizlik çukurunu gösterenler olmasa insan sadakati bilir miydi? Boşverin herkes yalanlarıyla yaşasın. İnsanın fıtratı değişmez; eşekten at olmaz ve At’ı kıskandırmak için eşeğe binilmez.

İyi gecelerimiz olsun….İREM Nurgül Durmuş

About thesunrise133

öğrenci ,öğretmen, araştırmacı, kaşif, Cennet bizim içinde olacağımız bir yer değil, bizim içimizde olan bir yerdir..
Bu yazı gerçekler içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to . “Sabah Salatı’ndan sonra maddi rızklar, İkindi Salatı’ndan sonra manevi rızklar dağıtılır”

  1. thesunrise133 dedi ki:

    Dalgaya varlık veren; savrulmaya, sarsılmaya mahkumdur. Geriden dalgayı izleyense, deniz ne güzel cilve ediyor diyerek manzarayı zevk eder…MD

  2. thesunrise133 dedi ki:

    özgürlük senin kadar temiz ve senin kadar güzel olduğunu tüm kalbimle tasdik ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s