Dost acı söyleyen değil, dost acıyı bile bal eyleyendir.

“Kûn feyekûn” / Ne dilersem O olur.

Arkadaş dediğin tam da “duymak istediklerini” söyleyendir. “Dost acı söyler, dost kandırmaz, dost yalan söylemez” bilmem ne, bilmem ne… bunlar avam işi sözler. Siz de kimseye gidip duymak istemediklerini “doğrucu davudluk” taslayıp söylemeyin.

Gerçek nedir biliyor musunuz? Gerçek hepimizin birer yaratıcı olduğudur. Şah Damarımızdan Yakiyn Olan’dan habersiziz. “Her yerde Allah göreceğim, her şeyde Allah göreceğim” diye diye geziyoruz ama daha kendimizden / kenzimizden bihaberiz.

Üstelik kulaklar da duymuyor. Ya hu anlatıyorlar ya hani “kadın şakasına başım ağrıdı demiş de gerçekten başı ağrımış” Resulullah; “şakasına bile hastayım demeyin” demiş hani… Önce ben “kalkıp bir çay koyayım” dersin sonra çay olur; önce “akşama buluşalım” dersin sonra akşam buluşulur. Ne dersen o olur, ne dersen o olur!

Bunu anlamak neden bu kadar zor Allah’ım, neden bu kadar kalın perdeler?… İnsan arkadaşına hep pembe pembe hayaller çizmeli… Ben çocuğu olmasını hayal eden arkadaşlarıma bebek zıbınları hediye ediyorum, “ah ya olmazsa içi burulur” filan demiyorum, çünkü olacak, hatta doğdu bile o bebek, o istek kalbine düştüğü anda döllendi yumurta. İş arayan arkadaşlarıma ajanda hediye ediyorum çünkü o işe başladı bile bana göre, istediğin anda gelişir istekler, en samimi kız arkadaşım aşık olduğu anda ben onun düğününde giyeceğim abiye için alışverişe çıkıyorum bile.

Sır sır sır dediklerimizden biri de bu. 
Benim ulaşamadığım hayalim olmadı bugüne dek. Çünkü yüreğime düştüğü anda gerçekleşeceğine inandım. Ve hatta yüreğime düştüğü anda benimdi zaten. Aksine bir laf eden peygamber torunu olsa tanımam. Allah’ın içime düşürdüğü dileğin tersine konuşamaz benim yakınımdaki.

Dost acı söyleyen değil, dost acıyı bile bal eyleyendir.

Bu bağlamda hayatımdaki dostlarıma secde ediyorum. “Kar kırmızı yağar mı?” dediğimde bile “Evet İrem kar kırmızı yağar” diyorlar ve yağıyor. Olur mu öyle şey diyenler; Allah ile sonsuza dek geçerli kar yağış sözleşmesi mi yaptınız hep beyaz yağacak diye?

Neyse işte, bu konuyu çok yazabilirim ama Shakti Gawain – Yaratıcı İmgeleme kitabında oldukça güzel anlatmış. Tavsiye ederim. Hatta kitaba bile gerek yok, ağzınızdan felaket haberleri değil, gül kokuları çıksın yeter. 

İREM NURGÜL DURMUŞ

About thesunrise133

öğrenci ,öğretmen, araştırmacı, kaşif, Cennet bizim içinde olacağımız bir yer değil, bizim içimizde olan bir yerdir..
Bu yazı DOST içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Dost acı söyleyen değil, dost acıyı bile bal eyleyendir.

  1. thesunrise133 dedi ki:

    La Tahzen!
    İster fırtınalar kopsun, ister denizler taşsın, ister tsunami olsun, ne olursa olsun; sular durulunca kahve içeriz beraber.
    hepsi bu kadar işte,

  2. thesunrise133 dedi ki:

    Sen, istemediğin özelliğinden kurtulurken, bir süre sonra beğenmediğin özelliğe sahip arkadaşın veya akraban da çekim alanından uzaklaşacaktır ya da o davranışı bir daha yapmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s