Bazıları hedefleri için koşar kan ter içinde. Bazıları içinse “Duruşları” duaları olmuştur! Duruş sahibi misin..MD

Cuma Bayramı ile Aziz Valentine’s Day Cem olursa Salât’ta Duâ için açılan avuçlarına Nur-u Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimiz lütfeder.


Aslında her şey normaldi en başta… Herhangi bir Cuma’ydı… Hoca rutin vaazleri veriyordu, cem’aat ile toplu namaza duruluyordu ama kulağım daha önce duymadığı gibi duydu: ALLAH’IN RAHMETİ ÜZERİNİZE OLSUN diyordu, AZİZ CEMAAT SAFLARI SIKI TUTUN… Allah’ın Rahmeti Üzerinize OL’sun.

Allah’ın Rahmeti…

Bir uçurumun tepesinden yere çakılacakken beni pamuk gibi yumuşacık indirir yere Allah’ın Rahmeti… Ateşlerin içine atılsam, o ateşleri su eder bana Allah’ın Rahmeti… Üzerime kötü niyetle düşen bakışları nazar-ı şefkat’e çevirir Allah’ın Rahmeti…

Ben… Aciz ben… Aciz İrem… Bir kuşun ayağını kırık görüp veterinere götürdüğüm gün geldi aklıma, sonra Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde gözüne sabun kaçtığı için acı çeken tavşanın başında hüngür hüngür ağladığım sahne geldi gözlerimin önüne… Ben bu kadar merhametliysem, peki ya Allah’ın Rahmeti?…

Bugün Aziz Valentine’s Day… Hiçbir şey yaratılmadan önce MuHAMmeD’in yaratıldığını biliyorsun. Allah yarattığı Nur’una Hamd etti, ona “Muhammed’im” dedi. İlk O yaratıldı. Bunu biliyorsun, öyleyse diyebilir misin ki, Valentine döneminde Muhammed henüz yoktu?

Aziz Valentine, Nûr-u Muhammed’ine vardı ki, sevenler uğruna şehadete erdi. Aşk’ın Şehidi Aziz Valentine’in Ölüm Günü’nde kimseler ağlamıyor, herkes basbas basss bağırarak “Seni Seviyorum” diyor. Benim ise sesim kısık! Bağırmak istiyorum ama sesim kısık! Sesim kısık!


Allah evliyâlarını sadece son 1400 yılda yollamadı, öncesinde de Nûr-u Muhammed vardı bilgisinin hakikatine eren için, bugün kandil’dir. İşte bu kandil’de SAFLARI SIKI TUTUN…

Camide yine en arkada, en köşede, en ücradayım, kadınlar önden “buraya gel” diye el ediyor. “Yok” diyorum ya “İşinize bakın siz” Her hafta aynı şey!

Benim safım çok sıkışık ZAT’en; önümde Resul-Ekrem, Sağımda Ali, Solumda Şems… 124 bin Peygamber, Erenler, Evliyâlar, Aziz Valentine ile aynı saftayım. Sıkı tut beni, sımsıkı tut Aziz Valentine…

ALLAH’IN RAHMETİ…

Allah’ın rahmetini düşününce, “Öyleyse ağlama artık İrem, yeter kes!” diyorum. Yüzüm gözüm şişmiş, kendimi azarlıyorum, “Neden ağlıyorsun neden? Kıl namazını çık! Sus! Kes artık! Allah’ın Rahmeti var, ağlama! Edep et, sus!”

Kendimi azarladıkça daha çok bağıra bağıra ağlayasım geliyor. Ağladıkça daha çok azarlıyorum. “Ağlama ya güçlü dur! Mümin güçlü durur! Dik dur!”

Ben kendimi azarlarken, sanki Resulullah gelip yanıma: “‘Kuran hüzünle nazil oldu, O’nu okurken ağlayınız’ dedim ya Hadis’imde, neden zulmediyorsun nefsine? Bırak aksın gözyaşların, zulmetme, zulmetme nefsine!” diye fısıldadı.

– Ama Allah’ın Rahmeti’ni görmez mi gözlerim? Öyle çok sevdim ki, Aziz Valentine bu cuma salâtında yanımda saf tutuyor, şimdi O’na bakıp da şükretmez mi yüreğim? Hâlâ neden içimde bu yangın, ben teslim değil miyim, neden içim ah ediyor Efendim Muhammed’im?

*** Her ne olursa olsun beddua etme diye öğretildi, bu doğru. Her ne olursa olsun beddua etme. Ama İslâm’ın hakikatini bilen helak olan kavimleri de bilir. Dünya tarihi ibretlik olaylarla dolu. Bunlar mazide kalmadı. Her şey bizde kimse tarih sahnesinde bir şey aramasın.

* Bundan önce Nuh kavmini de (yıkıma uğrattık). Çünkü onlar da fasık bir kavim idi. (Zariyat Suresi, 46)

* Andolsun, Biz Nuh’u kendi kavmine (elçi olarak) gönderdik, içlerinde elli yılı eksik olmak üzere bin sene yaşadı. Sonunda onlar zulme devam ederlerken tufan kendilerini yakalayıverdi. Böylece Biz onu ve gemi halkını kurtardık ve bunu alemlere bir ayet (kendisinden ders çıkarılacak bir olay) kılmış olduk. (Ankebut Suresi, 14-15)

* Gemiyi yapıyordu. Kavminin ileri gelenleri kendisine her uğradığında onunla alay ediyordu. O: “Eğer bizimle alay ederseniz, alay ettiğiniz gibi biz de sizlerle alay edeceğiz” dedi. (Hud Suresi, 38)

– Ama Yâ Resulullah, ben aciz bir İrem’im…

*** Sen ilk misin? Senden önce kaç kişinin hakkı yenildi o grupta? Kaç mazlumu ağlatıp da zalimi korudular? Bu kaçıncı? Pislik ısrarla balçıkla kapanırsa… İrem, İremmm Nuh Suresi, 7’yi oku…

– Doğrusu ben, onları bağışlaman için her davet edişimde, onlar parmaklarını kulaklarına tıkadılar, örtülerini başlarına çektiler ve büyüklük tasladıkça büyüklük gösterip-direttiler. (Nuh Suresi, 7)

*** Uyarılanlar nispet yapmayı, şeytanlarla elele pozlar vermeyi seçtiyse İrem, oku Kamer Suresi 33-36’yı…

– Lut kavmi de uyarıları yalanladı. Biz de onların üzerine taş yağdıran bir kasırga gönderdik. Yalnız Lut ailesini (bu azabtan ayrı tuttuk onları seher vakti kurtardık; Tarafımızdan bir nimet olarak. İşte Biz, şükredenleri böyle ödüllendiririz. Oysa andolsun zorlu yakalamamıza karşı onları uyarmıştı. Fakat onlar bu uyarıları kuşkuyla karşılayıp-yalanlamakta direttiler.
(Kamer Suresi, 33-36)

*** Öyleyse direnene sen ne yapabilirdin? Şimdi ne diyeceksin söyle:

– Dedi ki: “Rabbim, fesat çıkaran (bu) kavme karşı bana yardım et. (Ankebut Suresi, 30)

Rabbim, beni ve ailemi bunların yaptıklarından kurtar. (Şuara Suresi, 169)

Ve döndü mübarek vücudunu, gitti… Ağlamaktan çatlayan başım, sızlayan gözlerim, sıkışan göğsüm ile Aziz Valentine’e baktım:

– Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır. (Rum Suresi, 21)

– Elçilerimiz Lut’a geldiği zaman, onlardan dolayı kaygılandı, göğsünü bir sıkıntı bastı ve: “Bu, zorlu bir gün” dedi. (Hud Suresi, 77)

*** Bu zorlu bir gündü ama Allah’ın Rahmetini görene sıkıntı yoktur. İnsanlar ne der diye çekinmeden Aziz Valentine’in Resulullah’tan ayrı düşünülemeyeceğini haykırana lütfolunur… Cuma mübarek olur… Sevgililer Günü kutlu olur…

Aşk uğruna ölmek, kulluğun en güzeli, o Aşk’ı taşlayanlar helak olacaklar, Onlar 14 Şubat’tan ne anlarlar… La Tahzen! Allah Bizimle!

İREM NURGÜL DURMUŞ

About thesunrise133

öğrenci ,öğretmen, araştırmacı, kaşif, Cennet bizim içinde olacağımız bir yer değil, bizim içimizde olan bir yerdir..
Bu yazı DURUŞ içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Bazıları hedefleri için koşar kan ter içinde. Bazıları içinse “Duruşları” duaları olmuştur! Duruş sahibi misin..MD

 1. thesunrise133 dedi ki:

  İnsanların pişmanlık duydukları yanlışlarının altında çoklukla, ilişkilerinde karşılarındakinin kapasitesini değerlendirememeleri yatar.
  “Ama bunu düşünememiştim”; “ama bunu hesap edememiştim”; “böyle yapacağını düşünmemiştim” türü cümleler hiç bir kaybınızı geri getirmeyecek.
  Ahmed Hulûsi

 2. thesunrise133 dedi ki:

  Ortalığın sıcaktan kavrulduğu bir gün kasaba ahalisi yağmur duasına çıkar. Cemaat yerini aldıktan sonra imam görünür. Elinde şemsiyesiyle gelen imama takılır hacı amcalar: Hocam bu ne hal ya hu?……….İmam:”Ben duama iman ettim!..” Sen duana iman ettin mi?!..

 3. thesunrise133 dedi ki:

  Doğduğu çevreyi en doğru çevre, aldığı eğitimi en doğru bilgi, mensup olduğu ortamı en iyi ortam sayan mı sorgulayacak hakikati?!..

 4. thesunrise133 dedi ki:

  Kaç günümüz varsa şunun şurasında,
  O kadar güneşimiz var.
  Her günlük hakkımızdır mutluluk,
  Anla !
  Dün bugün eksilen güneşler,
  Ödenmez yarınla..!~Necati Cumalı~

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s