***Yaşamanın sırlarını bileydin ………GÜL ün sırlarını da çözerdin ; .

Gül’ün var mı senin? eğer yok dersen göz doktoruna gitmeni tavsiye ederim. . Çünkü her “mü’min ruh” güldür. Muhammed-i Muhhabetin rahiyası olan gülün kokusunu, gülün rengini, gülün filizini taşır…
Su vermessen gülüne solar, küser sana. . hele birde kurutursan kökten bir daha kurtaramassın tekrar döndüremessin hayata. .
Gül bakım klavuzu sunayım sana, solmasın güllerin, bitmesin Muhammed-i Muhabbetin…

En sevdiğin renkte gül tarlalarına sahip olmak için büyük ve verimli toprağa ihtiyacın var. Yani büyük bir gönüle…

Verimli topraklarda herşey biter…
Tohumlarını serpmeden önce temizlemen lazım, rüzgarın veya başka insanların attığı çöpleri, yabani otları temizlemen lazım ki toprağından sadece güllerin faydalansın. . Yani gönlünü tepeden tırnağa temizlemelisin, kinden, gıybetten, öfkeden, hasedten, yalandan… yabani ot gibi gönlüne kötü duygular verip güzel duygularını çalan insanlardan. . arındırmalısın. .
Şimdi nadas zamanı alıp eline tırmığı, bir güzel havalandırmalısın, altlar da havasız basık kalmış toprağını, vurdukça tırmığı altlardan çıkan çöp, taş gibi güllerinin köklerine zarar verecek şeyleride temizlemelisin. Çaya şeker atıp karıştırmadan içer misin sen? öyleyse gülüne de sunma üstü tarafları verimsiz alt tarafları verimli toprağı. . bir güzel temizle, havalandır ki birbiriyle özümsenip eşit seviyeye gelsin. . Yani gönlündeki kini, öfkey,hasedi ve diğer tüm kötü hasletleri temizledikten sonra güzelliklerini ortaya çıkar, sevgisi, saygıyı, adabı, hoşgörüyü ve tüm iyi hasletleri gün yüzüne çıkar ve bak sende ne cevherler var!
Şimdide tohumlarını ekmek için çukurlar aç ki gelişi güzel, düzensiz olmasın tarlan, tohumu sulayacağım diye onun üstüne basıp boş toprağı sulamayasın yanlışlıla. . bir güzel belirle tohum ekeceğin yerleri. Yani gönlünde yolar aç muhabbete, Allah’a, yollar açmadan gidemessin Muhammede(sav), delmeden dağları varamassın Allah’a eğer açmadan ben dere tepe tırmanır yinede bulurum yolumu dersen farketmeden şaşırsın yolunu, kestirmesi varken dolanırda dolanırsın en sonunda yorulur belkide vazgeçersin.
Artık tohumları ekmeye başlayabilirsin. . İstediğin aralıklar da ve istediğin renklerin tohumlarını serp toprağına. Yani açılan yoldan başla artık yürümeye, yol görünmez başında, yürüdükçe daha da yaklaşacaksın Hakka. istediğin ibadeti sıksık serperek dahada hızlandır vuslatını. Muhammedin kokusunu istersende O’nu gibi davran ki o kokuya sahip olabil. .
Şimdi üstünü örtme vakti tohumların, sabır ve azimle filiz vermelerini beklemeye geçiş. Yani serdiğin muhabbetlerin kokusu daha iyi duymak için daha samimi olmak lazım, kapat üzerini sen ve O başbaşa filiz verip yeşerene kadar ruhen manevi bir eğitime gir.
Tohumların kurumasın diye, filizlenmesine yardım et belli aralıklarla sula onları. İşte en büyük sabır ve titizlik burada gerekli, sen toprağını suladıkça bundan faydalanmak isteyen yaban otları bitebilir dibinde. veya gelip basabilir seni kıskanan biri. Daha çok dikkatle koru tohumlarını, çok sulayarak çürütme, suyudan mahrum bırakıp kurutma, dibinde biten yaban otlarını temizle, konuş onunla beklediğini bilsin ve hisetsin. Sen duymasan da onun Yaradanına zikrini, görmesende teslimiyetini, farketmesende sana olan minnettarlığı bilincinde ol, böyle olduğunu düşün. . Yani artık sabır ve çilelerle, imtihanlarla tohum kabuğunu çatlatma vakti, hiç durmak yok! yorulmak yok daha tohumu çatlatıp toprağı yaracaksın güneşi görmek, Muhammedin(sav) kokusunu etrafına yaymak için. Bunu beklerkende tıpkı çiçeğin teslim olduğu gibi topraktan gelen her türlü besine sende teslim ol Yaradanına, Muhammed-i Muhabbetin(sav) kokusuna sahip olmak için doldurabildiğin kadar doldur keseni sünnetlerle

About thesunrise133

öğrenci ,öğretmen, araştırmacı, kaşif, Cennet bizim içinde olacağımız bir yer değil, bizim içimizde olan bir yerdir..
Bu yazı gülsırrı içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to ***Yaşamanın sırlarını bileydin ………GÜL ün sırlarını da çözerdin ; .

 1. thesunrise133 dedi ki:

  Seyreyle dost kendini,
  Vakt-i “Duha” ile eş değer olan şu Dünya da

  Seyreyle dost kendini,
  Kimselerin görmediği, bilmediği iç Dünyanda

  Seyreyle dost kendini,
  “Ayna, ayna söyle bana benden güzeli var mı şu Dünya da”
  Her geçen sene yüzüme eklenen çizgileri aşikâr eyle bana /Dünya da

  Seyreyle dost kendini,
  Şu saymakla bitmeyen nimetlerinle “ten” Dünyanda

  Seyreyle dost kendini,
  Ahir zaman da hangi roldesin şu Dünya da

  Seyreyle dost kendini,
  Kuş bakışı gördüğün karıncalarmışcasına Dünya da
  Nerede, ne oluyor, ne yapıyorsun şu Dünya da

  Seyreyle dost kendini,
  Neden! Niçin! Nasıl! Ne zaman! varsın fani Dünya da

  Seyreyle dost kendini,
  Her nefeste yeniden can bulduğun Dünya da

  Seyreyle dost kendini,
  Her uykunun ölüm/ün, her uyanışının yeniden diriliş/in olduğu Dünya da

  Seyreyle dost kendini,
  Nazar-ı İlahi’nin muhabbetle bir defa bile uğramadığı Dünya da

  Seyreyle dost kendini,
  Ahiretteki hesabına hazır mısın Dünya da

  Seyreyle dost kendini

 2. thesunrise133 dedi ki:

  __Sen gökyüzünden düşen bir yağmur damlasıysan Ben o yağmurda sırılsıklam olmayı sevdim_______Sen kış günü kar tanesiysen,O kar tanesi ile donmayı sevdim_______Beni birgün seversin diye ,Ben sensizken seninle ölmeyi sevdim_________ ///
  Hep Gözlerine Bakarak Aglasada Gözlerim Sırf Aglamak İçin Bile Olsa O Güzel Gözlerini Özledim
  Aynı gözyaşında, bir damla aşk olarak akmadıkça. Soluduğun nefeste, nefesin olmadıkça Aşka ben diye bakmadıkça.İçini yakan kavuran ben olmadıkça İki bedende Aşkı soluyan bir yürek olmadıkça Neyleyim ben bu aşkı.İçinde sen olmadıkça. Karanlık odamı aydınlatmadıkça .Kalbimdeki kurumaya yüz tutmuş güle.Can suyu olmadıkça canım olmadıkça neyleyim ben bu aşkı…!
  Herkesin gitmek istediği ve yanında olmak istediği birileri var. Gecenin üçü, sabahın körü, hatta cehennemin dibinde olsa bile. Onlar, ulaşılmayacak kadar uzakta değiller aslında. Sadece yaklaşamayacak kadar mesafeliler. Çünkü hiçbir mesafe, “gel” sözü kadar yakın ve “git” sözü kadar uzak değildir

 3. thesunrise133 dedi ki:

  UTANSIN ben böyle üşümezdim gece olunca , aşk yalanmış yüreğim karanlıklarda , yıkıldı gönül dergahım yalan sevdalarda , sahte gülen yürekler utansın … namus saymışım yürekte olanı , hiç bir zaman para uğruna satmadım adamlığımı , dost uğruna silah kuşandık ölüm baş tacı , kahpece dostunu satanlar utansın … dokunmadan sahip olmalısın bir bedene , güzellik dediğin geçicidir asıl güzellik yürekte , heves uğruna asla onurunu kirletme , aşkı heves yapan onursuzlar utansın … gitmesini bileceksin sana gönülden gelene , sen sen ol asla mesafeleri bahane etme , yokluğa şükret ama namerde boyun eğme , çıkar uğruna onurunu satanlar utansın … fakirliğine isyan edip zenginliğin peşine düşme , kuru ekmeğe şükret ama kula kulluk etme , yaradandan ötesi yalandır bu evrende , şükretmesini bilmeyen kul utansın .

 4. thesunrise133 dedi ki:

  “Zaman en iyi ilaçsa….Vakit tamam olduğunda
  Beni sevdiğinizi anlatınız, çocuk gibi inanırım.
  Viran mısralara serdiğim aklı
  Geçtiğim yollarda bulmadım gönül
  Perişan diyorlar kim dese haklı
  Uğrunda değiştim n’olmadım gönül

  Nedir bu devinmen nedir bu tasa
  Sanki idamındır bağrına asa
  İçine isyandan dağılmış masa
  Daha da kendimi salmadım gönül

  Sabır derim sabır dağlar erirde
  An gelir halimi gözün görürde
  Fakir bile acır hayrat verirde
  Yaşarım yinede ölmedim gönül

  Nedendi niçindi soru sorarım
  Küllenmiş aşkıma çözüm ararım
  Bu son sözün dedim sende kararım
  Yinede hatrını silmedim gönül

  Sessizdim vakurdum âli cenaptım
  Dalgasız denizdim fırtına yaptım
  Ansızın duvardan duvara çarptım
  Sabrettim hepsine yılmadım gönül

  Ahmet Yüksel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s