UYAN DOSTUM anla artık

ÜSTAD AHMED HULÛSİNİN SOHBETİNDEN YANSIMALAR… 3/7

Ben seninleydim sen kiminleydin diyor. Ne demek bu? Yani ben esmamla senin varlığında mevcutken sen bu esmamın gereğini hissedip yaşamak yerine kendini beden kabul edip bedensel hırslarını bedensel zevklerini tatmin uğruna bütün yaşamını geçirip bugün müflis olarak karşıma geldin diyor…!!!
İşte ağırlıklı olarak üstünde durmak istediğim konu bu. Çünkü yarın ben olmayacam. Beni bulamayacaksınız. Benim sizinle bir işim yok. Ben şeyh değilim. Ben mürşit değilim. Ben alim değilim arif değilim. Ben kuru kuruya bir Allah kuluyum. Kendimden sorumluyum. Kendi hesabımla başbaşayım. Allah bu bilgiyi bende açığa çıkarmış bende sizinle şuan paylaşıyorum benim işim bitiyor bu kadar. Sen yarın sabah kalk yine bütün dünyasallığına dön ve onun geriğini dilediğin gibi yaşa sonucuda sana ait. Sen hala işin vahametini önemini ciddiyetini kavramamışsan hala daha dünya değerleri peşinde koş sana verilen zaman sermayesini sana verilen esma kuvvesi sermayesini tamamen bedenselliğin istikametinde harca bitir. Seni dışsallığına çeken şeyin Kuran’da ki tanımlaması şeytandır. Şeytan kelimesini orijinal bir varlık bir yapı olarak düşünmeyin. Varlıkta bize göre iki ana yapı vardır. Bir meleki yapı bir cinni yapı. Birde insan bedenlerinin oluştuğu, Kuran’ın tanımlamasıyla hayvandır bu. En am diye geçer. Bundan bahsederken en am diye bahseder insan bedeninden. Çünkü insan bedeninin özellikleriyle diğer hayvanların özellikleri arasında hiçbir fark yoktur. Hayvanlarla ortak olarak yer içer çiftleşir uyur gıda peşinde koşar. Bedenin özelliği bu. İnsan bir düşünsel varlık ölümsüz bir varlık beden ötesi bir varlık. Dolayısıyla bir topraktan yapılmış madde beden hayvan türü var, bir cin türü var, bir melek türü var.
Şu anda madde boyutunda toprak boyutunda hayvan boyutunda yaşıyoruz. İnsan hayvan boyutunda yaşıyor. Bundan sonraki aşamamız nar boyutudur ateş boyutudur ruh boyutudur. Ruh boyutu diye anlatılan boyut nari boyuttur. O boyuttan geçebilen de Nur boyutuna geçer yani meleki boyut.
İşte Kuran’da geçen biz sizi tabaka tabaka yüceltiriz ayetinin işaret ettiği mana budur.
Önce toprak boyutunda yaşatıyor, kendini arındıran nar boyutundan Nur boyutuna geçme şansını elde ediyor. Arıtamayanda nar boyutunda kalıyor. Nar boyutunda kalmanın sonucu cehennem. Nur boyutuna geçebilmenin getirisi neticeleride cennet. Hayvanlığın yaşandığı toprak boyutu, ölüm ötesindeki ruhani yaşamın süre gittiği nâri boyut ateş boyutu ruhani boyut, onun ötesindeki insanın kendi hakikatını bulup Allah esmasının kuvveleriyle özellikleriyle kuvvelerinin kendinde açığa çıkmasıyla yaşadığı boyut nurani boyut meleki boyut. Bütün varlık alemindeki varlıklar bu 3 sınıftan birine girer.
Evrende algıladığımız bütün yıldızların kendine özgü yaşamları vardır yaşam varlıkları vardır yaşamsal bedenleri vardır. Herbirinin toprak kısmı vardır, toprak boyutu deyince illa toprak olması şart değil! Gaz boyutu, yani atom üstü boyut. Atom üstü boyut toprak boyutu diye tanımlanır. Dolayısı ile güneş şu haliyle yine toprak boyutudur. Ateş boyutu değil! Güneşin atom altı boyutu nâri boyuttur ki biz güneşin o boyutunu algılamıyoruz. Bizim algıladığımız güneşin hidrojen ve helyum atomlarından oluşmuş olan kitlesidir. Dolayısı ile bu atom üstü boyuttur ve toprak boyuttur. Toprak boyutu deyince sadece bizim 5 duyuyla algıladığımız şu maddeyi anlamayalım. Atom üstü boyut toprak boyutudur. Atom altı dalga boyutu nâri boyuttur Ateş boyutudur Ruh boyutudur.
Dolayısı ile bizim önümüzde böyle bir sonsuz bir ufuk var. İnsan ölümsüzdür diyor. Yaa bunun manasını bir düşünsene. Kur’an insanın ölümsüzlüğünden söz ediyor. İster nâri boyutta ateş boyutunda, ister Nur boyutunda ama ölümsüzdür. O boyutta ebedi olarak devam ederler diyor.
Eğer dünyadayken şu anda kendini nari boyuttan Nuri boyuta taşınamamışsan, bir daha öyle bir geçiş hakkın imkanın yok! Onun içinde dünya yaşamı insan için çok önemlidir. Onun için sürekli olarak vurguladığım nokta yarın zorunlu olarak bırakacaksın bunu zaten. Yarın zorunlu olarak bırakacağın şey uğruna sana verilen ömür sermayesini sana verilen Allahın esması kuvveleri sermayesini israf ediyorsun. Kendini mahfediyorsun. Kendine zarar veriyorsun. Eğer bu anlayışla Kuran’ı okursan ister benim çevirimi okuyun ister başka Kur’an çevirilerini okuyun, hepsinde göreceğiniz aynı olay. İnsana sen bu hayvan beden değilsin, hayvanlarla ortak olarak sana verilmiş bu beden değilsin, bu bedenin ötesindeki bir varlıksın, ölümsüz bir varlıksın ölümsüz bir varlık olarak ta geçeceğin boyutların şartları şunlardır buna iman ediyorsan buna göre yaşa diyor. Ha ben iman etmiyorum, iman etme kardeşim o senin bileceğin iş beni ilgilendirmez, ne beni ilgilendirir ne başkasını ilgilendirir. Sonucunu kendin yaşayacaksın. Ben şunu içiyorsam sonucunu otomatik olarak yaşıyacam. Ben şu çayı içeyimde sonucunu yaşamayayım yok. İşte bunun içindir ki yansımaları okuyun. Okuyun ama okuduğunuz size bir uygulama getirsin.

Üstad Ahmed Hulûsi

About thesunrise133

öğrenci ,öğretmen, araştırmacı, kaşif, Cennet bizim içinde olacağımız bir yer değil, bizim içimizde olan bir yerdir..
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s