zor duygular ..zor yaşamlar

ZOR DUYGULAR VE BEDEN

Duygular beden yolu ile hissedilir. Üstesinden gelemediğimiz bizi zorlayan duyguları bedenimizin farklı alanlarında biriktirir ve saklarız. Bunlar çocukluk travmalarından başlayarak hastalıklar, kayıplar , sevdiklerimizin ölümü gibi olaylarda yaşayıp bastırdığımız olumsuz duygulardır. Bedenimizi farklı şekillerde etkilerler. Enerji psikolojisine göre prosesten geçiremeyip kalan duygular sonunda bizi hasta eder. Örneğin ;
• Önemli bir kayıptan sonra tutulamayan yas ve yaşanamayan üzüntü , süregelen bir akciğer problemi oluşturabilir.
• Kızgınlık ve acı , bunları tanımlayıp nereden geldiğini fark edip kabullenmedikçe genellikle bedenin orta bölgesini etkileyerek karaciğer ve safra kesesi problemleri yaratır.
• Tamir edilememiş kırık bir kalp , kalp ve damar problemlerine yol açar. Veya sevgiye açılmamış , bloke olmuş bir kalp sorun yaratır. Materyalist bir dünyada erkeklerin çoğu sevgiden çok para ile ilgili olduklarından bu sorunu daha çok yaşarlar.
• Cinsel , fiziksel ve duygusal taciz ve suistimal genellikle bedende fazla kilo olarak yansır. Bu duruma maruz kalanlar kendilerini koruma içgüdüsü ile şişmanlamaya başlayabilirler. Ayrıca proses edilememiş her türlü duygu fazla kiloya dönüşebilir. Biz neyi reddetip , itersek o kendine bir yaşam alanı yaratır , bu gerçekten farklı bir bilinç oluşturmak gibidir. Ne zaman biz yaralı duygularımızı bedenimizde bir yerlere bastırırız , orada ki enerji akışını kısıtlar veya durdururuz bu da kilo almaya veya ciddi hastalıklara yol açar.
Bu durumdan kurtulmak için öncelikle bastırılmış duygularımız ile yüzleşmemiz gerekir. Ancak ondan sonra iyileşme gelebilir . Bu 3 adımda gerçekleştirilebilir.
1-) Sakinleşmek ve 10 dk . kadar derin gevşeme içinde olmak derin duyguları farkettirebilir. Meditasyon gerçekte nasıl hissettiğimizi fark etmenin önemli bir yoludur.
2-) Geçmiş travmaları hatırlamaya kendimizi açmak önemlidir. Önemli olan olayları hatırlamak değildir , onların yarattığı duyguların yüzeye çıkmasına izin verip ifadeye dökmek , o duygunun içinden geçerek onu sağaltmaktır.
3-) Ortaya çıkan duyguları yazmak ve isimlendirmek yardımcı olur. Örneğin her birini tanımlayın; kıskançlık , kızgınlık , suçluluk , öfke , hayal kırıklığı , pişmanlık vs….Sonra onların içine girmeden , önümüzden akmasına izin vermek , tanımak , tanımlamak ve inceleyip akıp gitmelerine izin vermekte bizi rahatlatır
.Eski ve bizi hala meşgul eden duyguları sağalttıktan sonra günlük yaşamımızda oluşan olumsuz duyguları bastırmayıp prosesten geçirebilmek için ;

• Meditasyon uygulamaları ,nokta vuruşları , farklı enerji psikoterapisinin kendine yardım teknikleri çok işe yarayabilir.
• Veya günlük olarak duygu ve düşüncelerini hatta hedef ve niyetlerimizi yazmakta iyi bir sağaltım yöntemidir. Biz bedenimizde ve psişemizde hapsolup kalmış duyguları yani olumsuz enerjileri sağaltmayı başardığımızda hem kendimizde hem de hayatımızda çok önemli değişimler oluşabilir.

About thesunrise133

öğrenci ,öğretmen, araştırmacı, kaşif, Cennet bizim içinde olacağımız bir yer değil, bizim içimizde olan bir yerdir..
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s