GÜÇLÜ KADIN OLMAK MI OLMAMAK MI ?

GÜÇLÜ KADIN OLMAK MI OLMAMAK MI ?

Ben bu yazıyı okuduğumda kendim için karar veremedim, hangi sınıftayım diye ama ne fatura yatıramayacak kadar güçsüz, nede evdeki tamirat işlerinden anlaycak kadar güçlüyüm. Zaten hiç bir zaman, hani derler ya “erkek gibi kadın” hiç olmadım ( olmakta asla istemem) zaten en önemli şeyde denge; kadın kadın gibi, erkek de erkek gibi davranmalı… Etrafımda ve yakın çevremde sürekli bütün işlerini tek başına yapmaya çalışan, herkesin yükünü üstlenmiş,  bunu da, akıllılık sayan kadınlar var size tavsiyem böyle yaptıkca insanlar size değer vermiyor ancak değerinizi kaybediyorsunuz!!! düşünün ve dengeyi bulun…

**************

Güçlü kadınlar vardır, her işlerini kendileri halletmeye çalışan. Anne babaları tarafından böyle yetiştirilen. Onlar kendi paralarını kendileri kazanmak isterler. Evdeki tüm tamirat,tadilat işlerinden anlarlar. Bir erkeğe mecbur kalmadan da hayatlarını devam ettirebilirler. Faturalarını kendileri yatırırlar. Hemen hemen tüm işlerini kendileri yaparlar. Hatta etraflarının yükünü de üstlenirler. Özgürlüğü severler,dik durmayı da,güçlüdürler çünkü…

Aşık olduklarında hissederek yaşarlar. Aşklarına kurallar koymadıkları gibi büyük beklentilere de girmezler. Sevdiklerine problem çıkarmazlar.Bütün gün çalışıp durduktan sonra, akşamları yorgun da olsalar sevgilileri buluşalım dediğinde, hemencecik hazırlanıp sevgililerinin onları evden almalarına gerek kalmadan, o her neredeyse onun olduğu yere giderler.

Çoğu zaman sevgililerinin ya da kocalarının haberi bile olmaz yaşadıkları sıkıntıdan,yansıtmazlar çünkü. Para var mı,işyerinde sıkıntı mı oldu, birine canı mı sıkıldı, hiç bunlarla yormazlar birlikte oldukları erkeği. Çünkü istemezler kimse onlara acısın.

Sonra da bir bakarlar ki, bu kadar dik durmanın ve sorun çıkarmamanın karşılığında gerçekten de kimse onlara acımaz. Bu durum zamanla gelenekselleşir ve acınmama ile sorun çıkarmama hali yaşam tarzına dönüşür. Eskaza dayanamayıp sorunlarını paylaşmaya kalksalar, bu sefer de sorunlu kadın, kaprisli kadın,tahammül edilmez kadın damgasını yerler. Bu yüzden de terk edildiklerinde bile hiç seslerini çıkarmaz bu güçlü kadınlar!

Terk eden erkek de bilir onun ne kadar güçlü olduğunu ve onsuz da yaşayabileceğini, içinde yaşadığı fırtınalardan bihaber.

Sonra bir dosttan, eşten, ya da tanıdıktan duyarlar ki onu terk eden gitmiş erkeğe muhtaç yaşamak zorunda olan biriyle beraber olmaya başlamış.

Erkekler çok severler böyle kadınları. Birinin ona muhtaç olduğunu görmek bir çok duygusunu okşar erkeğin. Onlara kendini erkek gibi hissettirir! Bu zayıf kadınlar erkeklere bağımlıdır.

Mesela fatura filan yatıramazlar,anlamazlar çünkü. Nerden yatırılır onu da bilmezler. Ev ya da yemek alışverişi de yapmazlar, çünkü taşıyamazlar onca torbayı. Hep yorgun olurlar, bütün gün spor salonları, kuaför, o mağaza, bu mağaza gezerler. Akşama yemek yapmaya fırsat bulamazlar. Akşam eşleri eve geldiğinde,bugün nereye yemeğe gidelim,diye sorarlar. En kötü ihtimal dışardan yemek söylerler. Zayıf kadınlar doğurdukları çocuğa bakacak gücü de kendilerinde bulamazlar, pamuklar içinde yaşamaya alışmışlardır bir kere. Kendilerini hep altın tepsi içinde sunarlar. Huysuzluk da ederler, ama bu erkeğin hoşuna gider, çünkü kadın ona muhtaçtır, söylenmeyen güçlü kadının aksine, hiçbirşeyi beğenmedikleri gibi devamlı da mutsuzdurlar. Pek teşekkür etmezler,kıskançlık krizlerini de severler. Kocasının ve sevgilisinin hayatlarını karartırlar. Erkekler bu kadınları asla terk edemezler. Çünkü o güçsüz,kırılgan bir kadındır. Ayrılırsa kurda kuzuya yem olur.Koruyup kollanmalıdır her an o!

Zayıf kadınlar hiç çökmez,buruşmaz ve yıpranmazlar. Ancak işin ilginç yanı her zaman daha değerli olanlar da onlardır. Ve geride kalan güçlü kadınlar tüm bunların nasıl gerçekleşebildiğine sadece bakakalırlar.

AYLİN KOTİL

About thesunrise133

öğrenci ,öğretmen, araştırmacı, kaşif, Cennet bizim içinde olacağımız bir yer değil, bizim içimizde olan bir yerdir..
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

9 Responses to GÜÇLÜ KADIN OLMAK MI OLMAMAK MI ?

 1. thesunrise133 dedi ki:

  ”Mâşuğun nazı bitse, Aşığın niyâzı biter…
  Nazsız niyâzsız Aşk olur mu..?
  Olmaz…”

 2. thesunrise133 dedi ki:

  Fiil değildir aşk, infialdir. Tercih değil, zarurettir. Kuvve değil, fiil değil, bizatihi istidaddır. Hal böyleyken, yanmakta olanı, bile isteye yananı, yanmayı itiyat haline getirmiş bulunanı kim ateşle korkutabilir? Yeter ki ateş sönmesi istemesin! Yeter ki yakıcı olan yakmaktan vazgeçmesin!
  Hakikati göremiyen gözler bize uzaktır,
  Doğruları söylemeyen diller bize tuzaktır,
  Sadık olan sever bizleri,
  AŞK kokanlar bilir bizleri

 3. thesunrise133 dedi ki:

  Dostlarımızın sessizliği” diye bir şey yoktur.
  Sessiz kalabilen dostluk yoktur çünkü.
  Mehmet Deveci | Yürüyelim mi Biraz

 4. thesunrise133 dedi ki:

  Hele ki ‘Allahı’ seven bir kalbe acı düşerse…..
  O kalp bir ‘Allah’ der ise,ihlas ile,
  Alev olur,har olur,nar olur,ah olur.
  Ahı tutarsa yanarsın….
  İki cihan sana azap olur….
  Hz.Mevlana

 5. thesunrise133 dedi ki:

  İKİZLER ERKEĞİ: Bu burcun erkekleri komiktir eğlencelidir ama o kadar! Çoğu ayran gönüllüdür, hemen aşık olurlar, bir heyecan şakalar komiklikler tatlılıklar sonra cortlarlar, ilişkinin sonunu getiremezler. Vardır muhakkak ama, ciddi ilişki yaşayanına çok rastlamadım. (ciddi ilişki de neyse!) Gece aşık uyuyup, sabah sizden tiksinerek uyanabilirler. İş hayatında çok hırslıdırlar, çok paraları olsun isterler, iyi yaşamak isterler o yüzden pire gibi çalışırlar. Gel gelelim para olmadı mı da, bir kompleks bir onu bunu boklama vardır bünyelerinde. Arkadaş canlısıdır hepsi, arkadaşları için yapmıycakları iyilik yoktur, çevreleri tarafından baya sevilirler, eğlenceli sempatik insanlardır neticede yüklenmemek lazım.

 6. thesunrise133 dedi ki:

  Söylenecek sözlerin bittiği yerden doğacak her umuda and OL’sun …
  KOVA ERKEĞİ Az biraz megalomandır, onca yeteneği bir bünyeye nasıl sığdırdığına şaşar kalır kova erkeği. Yaratıcı ve komiktir, kolay beğenmez, çıtayı yüksek tutar, evde kalmaya en meyilli burçtur. Teknolojiye meraklıdır, iphone 5 çıkarken, 6′nın videolarını google’dan aratır. İçinde mesnetsiz bir dram vardır, hiçbir derdi yokken bile İbrahim Tatlises gibi 3 saniyede ağlayabilir. Sabırlıdır, ama patlayınca en iyi çıkış yapan erkek sanatçı olup, ortalığı dağıtır. Al işte bir arkadaş canlısı burç daha, annesini migrosa götürmeye üşenip, arkadaşı için böbreğini verebilen burçtur. Çevreleri geniştir, sevilirler. Bir gün jet pilotu, bir gün oyuncu olmak isteyebilirler, hayalperesttirler. Kendi burcum diye söylemiyorum ama hepsi mi entellektüel olur arkadaş 🙂

 7. thesunrise133 dedi ki:

  Uzak nedir bilir misin?
  Dip dibe otururken, birbirinden habersiz çarpan kalpler, boş bakan gözler ve duymayan kulaklar UZAKTIR.
  UZAKTADIR.
  Kendine çıkan yollar ise UZAK bile olsa yakındır ve yürünmelidir.Yüksel Köksal —

 8. thesunrise133 dedi ki:

  Bana Psikolojik durumları için ilaç kullandığını yazan dostlara da şöyle bir cevap verelim.
  Doktorunuz bir ilaç kullanmanıza karar vermişse, kimyasal süreçleri dengelemek için bunu kullanmalısınız.
  Bununla birlikte İLAÇLAR SİZE YENİ BİR BAKIŞ AÇISI VE OLUMLU DAVRANIŞLAR KAZANDIRMAYACAKTIR.
  Ve davranışlarınız değişmedikçe de hayat değişmeyecektir.
  İlaçlar bu sürece adım attığınızda işinizi kolaylaştıracaktır.
  Terapi almak ve kendinin farkında olmak esastır.
  İlaç kullanan ve uzunca bir süredir koçluk yaptığım bir danışanım da TEPKİSİZLİK FARK ETTİM. Ve doktoruna gitmesini ve bu konuyu paylaşmasını istedim. Danışanım doktoruna gitti ve ilaçlarının dozunun azaltılması ve değiştirilmesi sonucu ile son seansımıza geldi.
  FARKINDA OLALIM
  FARKINDA OLALIM
  FARKINDA OLALIM
  Ezbere işler yapmamak adına bir bilene soralım ve sevgiyle kendimize iyileşmek için izin verelim…

  Yüksel Köksal
  Kişisel Gelişim Profesyoneli

 9. thesunrise133 dedi ki:

  Sesini özlediğimiz yüzler vardır hani
  isimlerini sol göğsümüze işlediğimiz
  ömrümüzün iğne oyaları.

  Çıkıp gelseler diyorum
  her çınlattığımızda kalplerini.
  Arka bahçesine ruhumuzun, Ah! çıkıp gelseler
  tanyeri ağarana dek…A. İlayda Beydemir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s